Kontakt:

Dagny Drage Kleiva

General Birchs gate 26

0454 Oslo,

tlf: 99 79 14 15

e-mail: dagnydragekleiva@mac.com, dagnydragek@hotmail.com


Dagny Drage Kleiva er utdannet scenograf og kostymedesigner ved Central St. Martins College of Art and Design, London.

Produksjoner i utvalg:

Nationaltheatret: Shakespeare in Love, Ulven, 1984, Karsten&Petra, Kafka, Julemiddag, Jo fortere jeg går, jo mindre er jeg,  De foreldreløse, Rockeulven, Uskyld, Faderen, Romeo og Julie, En lykkens mann, En bagatell, Lenz, Orgie, Ashes to Ashes, Kommunikasjon mellom svin, Mann uten hensikt, Limbo og Below the Belt. 

Trøndelag teater: Påfuglen, Bør Børson Jr., Jeppe på Bjerget, Gengangere, Rock and roll wolf, Et dukkehjem, Spring Awakening, Antigone, Jul i Prøysenland

Festspillene i Bergen / Den Nationale Scene / Nationaltheatret: Kafka feat: Röyksopp,

Det Norske teatret: Solaris, Lazarus, Kimen, Påfuglen, Songfuglen, Antichrist, Andejakt 

Den Nationale Scene: Lilli Valentin,

Oslo Nye: De Urørlige, Ved Arken klokken åtte, Neste Kamp,

Riksteatret: Sult, Vaffelhjarte, Frk. Julie,

Hålogaland teater: 2xIbsen: Fruen fra havet møter Lille Eyolf, Hærmennene fra Helgeland, Misery, Evelyn og de Grønne

Teater Innlandet: Den enfoldige morderen

Sogn og Fjordane teater: Så vakker du er, Susanna frå Sunnfjord

Agder teater/Kilden: Tosca, Dr.Proktors prompepulver

Brageteatret: Sett bagen fra deg, Peter Pan

Teater Manu: Jonas og kroppen

Dagny Drage Kleiva arbeider også som scenograf og kostymedesigner for film, dans og opera. Vinner av BBC Vision Design Competition i kategorien produksjonsdesign.

Curriculum Vitae

Utdannelse:

1997-2000:  First Class, Bachelor of Arts (honours) Theatre Design   (scenografi og kostyme)

                    Central St. Martins College of Art and Design, London,England

1999:           6 ukers utveksling ved Ohio University, School of Theatre,

                    Production design and Technology (MFA), Ohio, USA

1995-1996:  Linjen for scenografi og kostyme, Romerike Folkehøgskole

1994:           Allmenn litteraturvitenskap, grunnfag, Universitetet i Oslo

1993:           Examen Philosophicum, Universitetet i Oslo

1993:           Examen Artium, Oslo Katedralskole

 

Teater og Opera

2020:    "Solaris" av David Grieg, Scene 2, Det Norske Teatret, Peer Perez Øian

             "Sult" av Knut Hamsun, Riksteatret, regi: Anders T. Andersen

             "Vaffelhjarte" av  Maria Parr, Riksteatret, regi: Kjersti Haugen, 

2019:   "Shakespeare in Love" av M.Norman og T. Stoppard, Nationaltheatret, Hovedscenen, regi: Cecilie Mosli

            "Den enfoldige morderen" av Dennis Magnusson, Teater Innlandet, regi: Petter Næss

            "Lazarus" av David Bowie og Enda Walsh, Hovedscenen, Det Norske Teatret, regi: Anders T. Andersen

            "Peter Pan", Brageteatret, regi: Jude Christian

            "Sett bagen fra deg" av Axel Hellstenius, Ole Paus og Jonas Fjeld, Brageteatret, regi: Simen Formo Hay

            "De Urørlige”av E.Toledano & O. Nackache, Centralteatret, Oslo Nye Teater, regi: Birgitte Victoria Svendsen

2018:   "Ulven ”av Tyra Tønnesen, Åsmund Flaten, Ragnar Olsen, Hovedscenen, Nationaltheatret, regi: Tyra Tønnesen

            "Tosca" av Puccini, Kilden Opera,  Nordnorsk Opera og Symfoniorkester (NOSO) og Opera Rogaland (OR), regi: Ingrid Forthun

            "Ved arken klokken åtte" av Ulrich Hub, Centralteatret, Oslo Nye, regi: Petter Næss

            ”Kimen” av Tarjei Vesaas, Scene 2, Det Norske Teatret, regi: Anders T. Andersen

2017:   ”1984” av George Orwell, Torshovteatret, Nationaltheatret, regi; Kristina Kjeldsberg

            "Julemiddag" av Tyra Tønnesen med flere ,Amfiscenen, Nationaltheatret, regi: Tyra Tønnesen

            "Jonas og kroppen" av Trond Viggo Torgersen, Teater Manu, regi: Mira Zuckermann.

2016:   "Påfuglen" av Tyra Tønnesen og Jovan Pavlovic, Hovedscenen, Det Norske Teatret, regi: Tyra Tønnesen

            ”Songfuglen” av Jan Roar Leikvoll / dramatisert av Demian Vitanza, Scene 2, Det Norske Teatret, regi: Peer Perez Øian

            "Karsten og Petra" av Tor Åge Bringsværd og Mari Kjelstadli, Torshovteatret, Nationaltheatret: regi: Mari Kjelstadli

            "Så vakker du er" av Brynjulf Jung Tjønn, Sogn og Fjordane teater, regi: Miriam Prestøy Lie

 

2015:   "2xIbsen - Fruen fra havet møter Lille Eyolf" av Henrik Ibsen, Scene Vest, Hålogaland teater, regi: Anders T. Andersen

            "Kafka feat: Röyksopp" av T. Harr, H.Eia og N.Bouhlou / Röyksopp;  Store Scene, Den Nationale Scene/Festspillene i Bergen, regi: Anders Mordal

            "Kafka" av T. Harr, H.Eia og N.Bouhlou / Röyksopp;  Hovedscenen, Nationaltheatret, regi: Anders Mordal

            "Doktor Proktors prompepulver" av Jo Nesbø, Teater- og Operasalen, Kilden Teater- og konserthus, regi: Jostein Kirkeby Garstad.

            "Påfuglen" av Tyra Tønnesen og Jovan Pavlovic, Hovedscenen, Trøndelag teater, regi: Tyra Tønnesen

 

2014:   "Julemiddag" av Tyra Tønnesen med flere ,Amfiscenen, Nationaltheatret, regi: Tyra Tønnesen

            "Jo fortere jeg går jo mindre er jeg" av Kjersti Skomsvold,Amfiscenen, Nationaltheatret, regi: Margreth Olin

            "Reality Box" av og med Ning og Ignas Krugnlevicius, Hovedscenen, Black Box.

                                  

2013:   "Lili Valentin" av Willy Russell, Store scene, Den Nationale Scene, regi: Anne Karin Hytten

            "Neste Kamp" av Kjetil Indregard, Hovedscenen, Oslo Nye, regi: Kjetil Indregard og Steinar Berthelsen

            ”Bør Børson Jr.” av Harald Tusberg/Egil M. Iversen, Hovedscenen, Trøndelag teater, regi: Erlend Samnøen     

            ”Antichrist” basert på en film av Lars Von Trier, Scene 2, Det Norske Teatret, regi: Peer Perez Øian

  

2012:  ”Jeppe på Bjerget” av Ludvig Holberg, Hovedscenen, Trøndelag teater, regi: Øivind Osmo Eriksen

           ”Gengangere” av Henrik Ibsen, Studioscenen, Trøndelag teater, regi: Kjersti Haugen

           ”Frk. Julie” av August Strindberg, Riksteatret, regi: Kristina Kjeldsberg  

           “Susanna frå Sunnfjord” av Jorunn Torsheim, Sogn og Fjordane teater, Regi: Erlend Samnøen

          

2011:   ”Rockeulven”av  Elisabetha Bostan, Tyra Tønnesen og Ragnar Olsen, Hovedscenen, Nationaltheatret, regi: Tyra Tønnesen

            ”De foreldreløse” av Dennis Kelly, Torshovteatret, Nationaltheatret, regi; Terje Strømdahl

            ”Rock and Roll Wolf”av  Elisabetha Bostan, Tyra Tønnesen og Ragnar Olsen, Hovedscenen, Trøndelag teater, regi: Tyra Tønnesen  

            ”Et dukkehjem” av Henrik Ibsen,   Hovedscenen, Trøndelag teater, regi: Kjersti Haugen

            ”Uskyld” av Dea Loher, Amfiscenen, Nationaltheatret, regi; Victoria Meirik

 

2010:  ”Faderen” August Strindberg, Torshovteatret, Nationaltheatret, regi; Victoria Meirik

            ”Spring Awakening” av Sater&Sheik, Hovedscenen, Trøndelag teater, regi: Kjersti Haugen

            ”Romeo&Julie” av W. Shakespeare, Hovedscenen, Nationaltheatret, regi; Victoria Meirik

                    

2009:  ”Misery”  av Stephen King, Scene Øst, Hålogaland teater, regi: Ketil Høegh

            ”Antigone” av Sophokles, Gamle Scene, Trøndelag Teater, regi: Victoria Meirik

            ”Evelyn og de grønne” av Kjell Kristensen, Scene Øst, Hålogaland teater, regi: Øivind Osmo Eriksen     

            ”In security” av Anna Gutto, Unbound Collective, 3LD theatre, New York, USA, regi: Alexis Poledouris

           

2008:  ”Hærmennene på helgeland”  av Henrik Ibsen, Scene Øst, Hålogaland teater, regi: Marit Moum Aune

           ”Jul i Prøysenland” av Hilde Olaussen , Hovedscenen, Trøndelag Teater, regi: Erlend Samnøen

 

2007:  ”En lykkens mann” av Rauni Magga Lukkari, Malersalen og Amfi,  Nationaltheatret, regi: Piotr Cholodzinski

           ”Lenz” av Georg Büchner, Gjestespill fra Nationaltheatret ved Maxim Gorkij teater, Berlin, regi: Armin Petras

           “Carmen” av Bizet, Oscarsborg Opera, Oscarsborg festning, regi: Tzara Tristana

         

2006:  ”En bagatell” av Nathalie Sarraute,Torshovteateret, regi: Tyra Tønnesen

           "Lenz” av Georg Büchner, Torshovteateret, regi: Armin Petras

         

2005:  ”Orgie” av Pier Paolo Pasolini, Torshovteateret, regi: Runar Hodne

           "Ashes to Ashes” av Harold Pinter, Malersalen, Nationaltheateret, regi: Pål Sletaune /Eirik Stubø

           "Kommunikasjon mellom svin”, Prøvesalen, Torshovteateret, regi: Ole Johan Skjelbred Knudsen

           "Mann uten hensikt” av Arne Lygre, Torshovteatret, regi: Alexander Mørk Eidem

           "Limbo” av Jo Strømgren, Torshovteatret, regi: Jo Strømgren

         

2004:  ”Below the belt” av Richard Dresser, Torshovteateret, regi: Morten Cranner

           ”Namnet” av Jon Fosse, Statens Teaterhøgskole, regi: Øivind Osmo Eriksen

 

2003: ”Spisestuen” av Anthony Gurney jr., Statens Teaterhøgskole, regi: Carl Jørgen Kiönig

          ”A place with the pigs” av Athol Fugard, Nordic Black Theatre, regi: Cliff Moustache

         

2002: “Andejakt" av A.Vampilov, Scene 2, Det Norske Teatret, regi: Tyra Tønnesen

         

2001: ”Når troll skal temmast” av William Shakespeare, Statens Teaterhøgskole, regi: Eirik Nilssen Brøyn

         

2000: ”Bob Marley – Uprising by bus”, Nordic Black Theatre, regi: Cliff Moustache

         

2000: ”Pulcinella”, Abbey Opera, The Cochrane Theatre, London, England,

        

Dans 

2007:  “Stilleben med sitroner, fiken osv…” Prøvesalen, Det Norske Teatret, Koreograf: Erlend Samnøen

 

2006: “Ibsens smårips+September” av  Jon Ø. Næss og Eivind Buene, Black Box, Den Nationale Scene og Bodø kulturhus v. Opera Vest, regi: Tzara Tristana

          ”Hamburger allee”, USF, Bergen, Black box, Oslo, og flere steder, koreograf: Henriette Pedersen

         

2004: ”Big bird – small stick”, USF, Bergen, Black box, Oslo, og flere steder, koreograf: Henriette Pedersen

         

2001: ”Shadowgraph”, Store scene, Black Box, koreografi: Teet Kask 

          ”Risiko”, Prøvesalen, Det Norske Teatret, koreografi: Hege Tvedt

         

2000: ”Witness”, The Cochrane Theatre, London, England, koreografi: Gavin Keenan

        

1999: “Ursula X”, Estonia National Opera, Tallin, Estland, koreografi: Teet Kask

 

1997: “Time to…”, Estonia National Opera, Tallin, Estland, koreografi: Teet Kask

 

Film:

2008: ”Parat”, kortfilm. Sweet Films, regi: Magne Pettersen, Scenograf

          ”Siste Runde”, kortfilm, Mediamente, regi: Ingvild Søderlind. Scenograf

         

2004: ”Muhammed”, novellefilm, Den Norske Filmskolen, regi: Lisa Gamlem Scenograf

          ”Straks Borte, plutselig tilbake” novellefilm. Den Norske Filmskolen, regi: Eirik Aure Scenograf

        

2003: ”Kjell Universell”, novellefilm, Nrk drama og Tordenfilm, regi: Erik Richter Strand, Scenograf      

          ”Solstikk”, kortfilm,   Zoomin Short 03, regi: Ellen Lande Scenograf \ rekvisittør og kostymedesigner

 

 

2002: ”Houdinis hund”, kortfilm. Friland, regi: Sarah Johnsen, Kostymedesigner

          ”Circus”, novellefilm. Den Norske Filmskolen, regi: Erik Richter Strand, Scenograf

         

2001: ”Evighetens  campingplass”,  kortfilm. Scenograf og kostymedesigner

           dbut produksjoner, regi: Runar Hodne

 

Musikk:

2002: ”Kill your darlings II” av og med Ning for Rikskonsertene, regikonsulent: Runar Hodne, musikalsk ansvarlig: Lars Petter Hagen, Sce+kost+lysdesign

         

2001: ”Kill your darlings” av og med Ning, Black Box, Oslo, samt turnè  i Nord-Norge, Sce+kost+lysdesign

 

Reklamefilm:

2008: ”Funlight”, Fantefilm, regi: Roar Uthaug, Scenograf

          ”Djuice”, Paradox film, regi: Andreas J. RiiserScenograf

        

2005: ”Sørlandschips”. Pravda, regi: Eirik AureScenograf

           

2004: ”Sparebank 1”.Moland Film Company, regi: Joachim Trier Scenograf

 

Publikasjoner:

2014:  ”Balansekunst - om teater, dramatikk og klimaproblematikk”, Bokvennen, nr. ,  2014

 

Etterutdanning/Kurs:

2007:  ”Design through the Camera – short course in production design for film and tv”, National Film and Televison School, London, UK

          

2006:  Final Cut, innføringkurs i klippe-programmet Final Cut Pro ved  Atelier Nord

        

Stipend:

2020: Statens Kunstnerstipend, arbeidsstipend 1 år.

2013: Statens Kunstnerstipend, arbeidsstipend 1 år.

 

2008: Statens Kunstnerstipend, diversestipend

 

2006: Statens Kunstnerstipend, abeidsstipend 2 år.

 

2003: Statens Kunstnerstipend, etableringsstipend

 

Priser:

2003: Vinner i kategorien produksjonsdesign i ”BBC Vision Design Competition” arrangert av BBC, England

       

Gruppeutstillinger:
kostymetegninger fra eksamensprosjektet ”Peer Gynt” stilt ut i

2002: ”2D-3D, the society of British Theatre Designers Biannual Exhibition”, studentseksjonen, Sheffield, England og Praha, Tsjekkia

        

2000: ”Future Map 2000”, Davies Gallery, London, England

 

Styreverv

2013-2015:  Medlem av stipendkomitéen i Norske Scenografer

 

2005-2012: Styremedlem I Norske Scenografer

 

Annet:

2016: Veileder i scenografi for 2.klasse regi ved Kunsthøgskolen i Oslo vår og høst 2016.

 

2003: Underviste  i scenografi ved Romerike folkehøgskole (Vikar for Edil Derbitchev)

 

1997: Rekvisittør for “Tida er vår heim”, regi: Thea Stabell, Statens teaterhøgskole.

 

1996: Rekvisittør for  “En sporvogn til begjær”, regi: Siri Senje, Statens teaterhøgskole

 

1996: Inspillingsassistent for produksjonen “Isblomst”, regi: Thea Stabell, Nrk drama

 

1994-2004: Helgevakt ved Kunstnerforbundet.